Centrum Mistrzostwa Informatycznego
CMI to ogólnopolski projekt grantowy realizowany w celu podniesienia kompetencji kadry dydaktycznej, a także aktywizacji młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzania kreatywności oraz promowania współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych.
CMI ma za zadanie podnieść kompetencje dydaktyczne u 1500 osób prowadzących koła informatyczne oraz 12000 uczniów.
Projekt jest finansowany ze środków POPC, działanie 3.2.: Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej.
W naszej szkole do projektu przystąpiło 11 uczniów z klasy 7. Nauczycielem prowadzącym zajęcia był Jacek Szyszko nauczyciel informatyki. Zajęcia rozpoczęły się w październiku 2020 roku. Niestety od samego początku zajęcia odbywały się w trybie zdalnego nauczania na platformie Microsoft Teams.
Dzięki udziałowi w projekcie "Centrum Mistrzostwa Informatycznego", uczniowie uczestniczyli w zajęciach w ramach koła informatycznego mając nie tylko możliwość rozwoju swoich zainteresowań i talentów, ale również szansę na wykorzystanie i sprawdzenie swojej wiedzy w zawodach algorytmicznych i projektowych.
Zajęcia odbywały się w trybie dwóch godzin lekcyjnych raz w tygodniu. Uczniowie łączyli się przez aplikację Teams i poznawali tajniki programowania. Pierwsze kroki stawiali w znanym środowisku programistycznym Scratch. Uczyli się analizować treści zadań i tworzyli oprogramowanie bazują przede wszystkim na zmiennych, blokach i listach wykorzystując wszystkie możliwości budowy skryptów.
Część uczniów sprawdziła swoje umiejętności przystępując do konkursów algorytmicznych zapisując się do Ligi. Sześcioro uczniów z większymi lub mniejszymi sukcesami walczyła o zdobycie jak największej ilości punktów, rozwiązując i przesyłając swoje zadania na konkurs. Najlepszym zawodnikiem z naszej szkoły okazał się Jakub Gałązka z klasy 7a.
W drugim semestrze do naszej szkoły trafiły 3 roboty MakeBlock - robot mBot-S Bluetooth STEM - z matrycą LED. Uczniowie mieli za zadanie w pierwszej kolejności złożenie tych robotów, zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania na urządzenia mobilne, a następnie połączenie się z robotami. Uczniowie musieli poznać działanie takich aplikacji jak: Makeblock, mBlock Blockly, i mBlock.
Od tej chwili uczniowie mogli zacząć programować roboty. Niestety ze względów na obostrzenia uczniowie mieli zaledwie kilka godzin na bezpośrednią pracę z robotami na terenie szkoły. W kolejnym roku szkolnym z pewnością uczniowie wrócą do przygody z robotami, będą rozwijać swoje możliwości programistyczne, poznawać kolejne środowiska i języki programowania takie jak Python i C++.
GALERIA ZDJĘĆ
W dniu dzisiejszym tj. 10 czerwca 2021r. podsumowaliśmy rok pracy w projekcie CMI. Uczniowie z rąk Pani Dyrektor i prowadzącego zajęcia otrzymali dyplomy, książki, a najlepsi atrakcyjne nagrody rzeczowe.